Serum seti

Serum Seti Nedir?

Hem acil hem de yatan hastalar için serum seti önemli bir medikal malzemedir. Bu set, damar yolundan besin, kan, sıvı ilaç gibi maddelerin enjekte edilmesi için kullanılır. Bu yüzden kaliteli ve pratik olması gerekir. Setler genellikle şeffaf bir damla odası, hava girişli delme ucu, ortalama 150 cm uzunluğunda bir hortumdan oluşur. Farklı firmalara ait yüzlerce set bulmak mümkündür. Fakat kaliteli, pratik ve kullanışlı setler sadece güvenilir firmalardan temin edilebilir.

Serum Setinin Bölümleri

Profesyonel bir set birkaç bölümden oluşur. Bu bölümler damar yoluna verilecek olan maddenin akışını düzenleyen önemli parçalardır. Bir setin olmazsa olmazı infüzyon torbalarına veya infüzyon şişelerine uyumlu olan spayk yani plastik delici kısımdır. Daha sonra şeffaf damla haznesi gelir. Hazneyi boru takip eder. Boru üzerinde klemp adı verilen ayar makarası bulunur. Setin diğer ucunda branül bağlantısı ve son olarak da bir adet iğne bulunur.

İyi Bir Serum Setinde Olması Gereken Özellikler

Her şeyden önce iyi bir setin bütün kısımları eksiksiz ve çalışır durumda olmalıdır. Sadece kaliteli malzeme ile üretilen setler amacına uygun hizmet vermektedir.

İyi bir serum setinde olması gereken özellikler şu şekilde sıralanabilir;

 • Tek kullanımlık olmalı,
 • Şeffaf damla odasının ayarı pratik bir şekilde yapılabilmeli ve filtre bulundurmalı,
 • Yavaş ve hızlı akış ayarlaması tek elle kolay bir şekilde yapılabilmeli,
 • Hazne yumuşak ve kolayca dolabiliyor olmalı,
 • Delme ucu hava girişli olmalı,
 • Non pirojen ve non toksik yapıda paketlenmeli,
 • Steril olmalı
 • İnfüzyon şişe ve torbasına uyumlu bir girişi olmalı,

İyi bir serum seti tüm bu özelliklerin yanında belgeli ve onaylı olmalıdır. ISO kalite belgeli ve CE onaylı ürünler bakanlık kontrolünde olduğu için güvenle tercih edilebilir.

Serum Seti Fiyatları

Hepsi aynı işlevi görse de piyasada çok sayıda set mevcuttur. Farklı malzeme ve tekniklerle üretilen bu setlerin fiyatları da değişiklik göstermektedir. Kalitesine, markasına ve kullanılan üretim teknolojisine göre her bütçeye uygun set bulmak mümkündür. Setler tek tek satıldığı gibi 10’lu, 20’li ve 50’li paketler halinde de satışa sunuluyor.

Genel

Filtreli Pipet Uçları

Sağlık kuruluşlarında bulunan laboratuvarlarda yapılacak olan çeşitli testlerde farklı sarf malzemeleri kullanılmaktadır. Filtreli pipet uçları çapraz kirlenmeyi önlemek için fiziksel bariyer sistemlerine sahiptir. Pipet uçları bariyer sistemleri sayesinde sıvı ve gaz sızmaları önlenmektedir.

Pipet uç başlıkları tüm pipet türlerine uyumludur ve yerine tam oturması sağlanır. Laboratuvar ortamında, hücre kültürü, viroloji, bakteriyoloji işlemlerinde sıvı taşımı işlemleri için kullanılmaktadır. Son yıllarda, corona virüs testlerinde güvenli sarf malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Pipet Ucu Ne İşe Yarar?

Pipet uçları, pipetin üst kısmında vakumlama oluşturarak istenilen miktarda sıvı çekilmesini sağlar. Pipetler, yapılacak test türlerine göre çeşitli hassasiyet seviyelerine göre öze tasarlanmaktadır. Hem steril hem de steril olmayan pipet uçları farklı ihtiyaçlar için kullanılsa da PCR, genetik, viroloji laboratuvarları tarafından sıklıkla filtreli (bariyerli) ve steril pipet uçlarının tercih edildiğini söylemek mümkün.

Filtreli Pipet Uçlarının Kullanılması

Fitre özelliği bulunan pipet uçlarının temel özelliği kontaminasyonu önlemesidir. Koruyucu görev üstlenen bu bariyer yapı aynı zamanda pipet ayarsızlıklarından kaynaklı pipete sıvı kaçmasını önleyerek pipetin uzun süreli kullanılmasına imkan tanır.

Pipet Ucu Çeşitleri

Laboratuvar çalışmaları için ihtiyaç duyulan sarf malzemeleri arasında pipet uç çeşitleri her zaman en fazla talep edilen ürünlerdir.

Pipet uçları çeşitleri şunlardır;

 • Filtreli pipet ucu 96’lık kutuda veya torbada
 • Steril pipet ucu,
 • Non Steril pipet ucu,

PCR Tüpleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler

PCR laboratuvarlarında kullanılan birçok PCR cihazı, doğru sonuç vermek için çok sayıda sarf malzemesine ihtiyaç duyar. PCR tüpleri veya PCR plakaları (plate)  bu ürünlerden bazılarıdır. Bu açıdan Medpoint PCR tüpleri PCR cihazlarının santrifüj rotorlarına tam olarak oturur ve analiz esnasında sızdırma yapmaz veya maruz kaldığı ısı sonucu erime yapmaz. Ayrıca Medpoint PCR tüpleri yaygın olarak kullanılan Biorad, Roche, Qiagen gibi pek çek PCR cihazı ile sorunsuz şekilde çalışır.Aynı zamanda yine Medpoint 96 gözlü PCR plate (plakaları) da Biorad, Roche gibi PCR cihazları ile sorunsuz şekilde çalışır ve ihtiyaca göre mat beyaz veya şeffaf ya da yarı etekli veya tam etekli 0,1 ml veya 0,2 ml gibi farklı seçenekleri mevcuttur.

 ‘DNase, RNase ve pyrogen’ içermeyen bu ürünler; ince tüp duvarı sayesinde üstün bir ısı transferi sağlarken aynı zamanda da PCR reaksiyonunu ve analiz süresini azaltır. Optimize edilmiş tüp tasarımı, tüm termal analizörlerle kullanım imkanı sağlar. İç kapak tasarımı tam ve hassas sızdırmazlık sağlar. Kapatıldığında termal analiz sırasında buharlaşmayı engeller ve tüpteki numuneyi korur. Kapak, çapraz bulaşma riski olmadan tek elle kolayca ve tekrar tekrar açılıp kapatılabilir.

PCR Tüpü Neden Kullanılır?

Tıbbi ve biyolojik araştırmalarda tercih edilen PCR testleri yüksek doğruluk oranına sahip bir yöntemdir., son zamanlarda sıklıkla koronavirüslerle savaşmak için kullanılmaya başlandı. PCR (polimeraz zincir reaksiyonu) prensibine bağlı olarak çalışan PCR cihazları az miktarda alınan numune ile ışık geçirgenliğinden faydalanarak sonuç verir ve bu sayede yapılan korona virüs testlerin pozitif veya negatiflik durumu saptanır.

Medpoint PCR tüpleri, laborantlar tarafından kolay bir şekilde kullanılmaları için ergonomi ve konfor esas alınarak üretildi. Kolay bir şekilde açılır ve sızdırmayacak veya buharlaşmayacak kadar da güçlü bir şekilde de kapanır. İnce ve üniform duvar kalınlıkları ve pürüzsüz duvarları nedeniyle bu tüpler numuneye etkin ısı transferi sağlar. Bu açıdan Medpoint PCR tüpleri, en yüksek kalite standartlarına göre üretilmektedir.

Acil ve yatan hastalar için kullanılan tıbbi sarf malzemeler hakkında dikkat edilmesi gereken hususları biliyor musunuz ?

Tıbbi Sarf Malzemeler Nelerdir ve Ne Amaçla Kullanılır ?

Hastaneler tarafından gerek yatan hastalar gerekse acil birime gelen hastalar için doğru ürünlerin kullanılması hayati öneme sahiptir.Tıbbi sarf malzemeleri denince genellikle akla serum seti, kan verme seti, foley sonda, intraket, endotrakeal tüpler, musluklu idrar torbası, pediatrik idrar torbası, muayene eldiveni gelmektedir. Özellikle yatan hastalarda kullanılan lateks veya silikon foley sondalar uzun süreli yerleşime uygun olmalı ve komplikasyona neden olmamalıdır. Bu sebeple tedarik ettiğimiz foley sondalar en üst kaliteye sahiptir ve Türkiye genelindeki hastaneler tarafından yoğun bir şekilde kullanılmaktadır. Aynı şekilde diğer tıbbi sarf malzemelerimiz de kalite yönünden en üst seviyeye sahip olup sıklıkla tercih edilmektedir.

Serum Seti

Hastaya ilaç zerk edilmesi gereken durumlarda kullanılan bir ürün olan serum seti basit olarak yer çekimi yasasına bağlı olarak çalışır.Ürünün bir ucu zerk edilmek istenen ilaç şişesine takılırken, diğer ucu da hastanın damar yoluna bağlanır.Serum seti basit bir ürün olarak gözükse de, kaliteli olması çok önemlidir.Kalitesiz bir serum setinin iğnesi kırılıp hasta damarında kalabilir veya hortumu katlanarak sıvı zerkine engel olarak damarda basınç oluşmasına sebep olabilir.

Medpoint Serum Setini İncelemek için Tıklayınız !

Foley Sonda

Yatan hastalar için idrar ihtiyacını gidermek oldukça zordur hatta kimi zaman imkansızdır.Bu sebeple hastanın mesanesine bir foley sonda bağlanarak, idrar torbasına idrarın aktarılarak hastanın boşaltım sisteminin devamlılığı sağlanması gerekir. Lateks veya Silikon olmak üzere 2 farklı çeşiti mevcuttur.Üroloji doktorunun tercihine bağlı olarak İki veya üç yollu olabilir.

Foley Sondaları incelemek için Tıklayınız !

İdrar Torbası

Yatan hastalara bağlanmış olan foley sonda yardımı ile idrarın boşaltılacağı torbadır.Genellikle 2000 ml olarak tercih edilir ve torbanın hortum kalitesinin önemi oldukça fazladır. Ürün hammadesinde kullanılan PVC malzemenin medical grade olması gerekir.Yetişkin ve çocuklar için farklı model seçenekleri mevcuttur.

İdrar Torbasını İncelemek için Tıklayınız !

Kan Verme Seti

Kan verme işlemleri için kan torbasına kan veren kişinin kanının aktarılması için kullanılır.Yer çekimi yasasına bağlı olarak çalışır ve genellikle 18G iğne kullanılır.Hortum kalitesi ve iğne kalitesi oldukça önemlidir.Can yakmaması gerekir ve hortumunun kan akışının doğru şekilde yapılabilmesi için düzgün yapıda olması gerekir.

Kan Verme Setini İnceleme için Tıklayınız !

Sıvı Bazlı Mikrobiyoloji Ürünlerinin Laboratuvar Sonuçları üzerindeki etkilerini biliyor musunuz ?

Sıvı Bazlı Mikrobiyoloji Nedir ?

Mikroorganizmalar optimal koşulları içeren sıvı ortamlarda, katı besi yerlerinden daha çabuk ürerler.Toplanan numuneler katı ortamlara kıyasla sıvı formattaki besiyerlerinde maksimum şekilde elute edilmiş yani aktarılmış olur. Bu sayede laboratuvar analizleri için daha fazla ve daha kaliteli organizma örnekleri ile çalışma imkanı elde edilmiş olur.

Copan Sıvı Bazlı Mikrobiyoloji Ürün Çeşitleri Nelerdir ?

 1. ESwab ™ Sıvı Amies Ortam içeren Numune Toplama ve Taşıma Sistemi

2006 yılında piyasaya sürülen ESwab ™, aerobik, anaerobik ve zorlu bakterilerin oda ve buzdolabı sıcaklığında 48 saate kadar yaşayabilirliğini koruyabilen ilk toplama ve taşıma sistemidir. 1 mL Sıvı Amies ve bir adet FLOQSwab® içeren sistem, tüm numuneyi taşıma ortamına elüte eder yani aktarır. Üstün elüsyon, aynı örnekten çoklu testler gerçekleştirmek için 10’a kadar özdeş sıvı örneği süspansiyonu sağlar. Hem aerobların hem de aerobların yaşayabilirliğini koruyan bu sistem bir numune ile birden çok test yapılmasına imkan verdiğinden oldukça maliyet tasarrufu sağlar.

Ürün Avantajları

 • FDA onaylı Copan ESwab™  ürünleri size bakteriyoloji kültürü için daha fazla patojen geri kazanımı sunar
 • Sıvı Bazlı Mikrobiyoloji sistemi sayesinde kolay bir şekilde otomatik numune analizörlerine ve sıvı taşıma pipetleme sistemlerine mükemmel uyum sağlar ve manuel taşımayı minimize eder
 • ESwab™ sayesinde sadece tek bir numune ile birden fazla test yapabilirsiniz. (Çoklu kültür plateleri, Moleküler testler, Rapid Antijen Testleri, Gram boyama testleri gibi)
 • İstikrarlı ve hassas bir gram boyama için daha homojen bir numune elde etmenizi sağlar
 • Çok fazla farklı swab gerektiren geleneksel yöntemlerin aksine sadece ESwab™  ile birden fazla testi aynı numune ile çalışarak uzun vadede daha uygun maliyetli bir seçenek oluşturur.
 • CLSI M40 -A2 standartları ile tam uyumludur.
 • Oda sıcaklığında 48 saat mikroorganizma canlılığını korur
 • Sıvı amies içeriği sayesinde alınan numune maksimum oranda homojen olarak tüpe aktarılır

ESwab ™ ürünlerini detaylı incelemek için tıklayınız.

2) COPAN UTM® Universal Transport Medium

COPAN Sıvı Bazlı Mikrobiyoloji ürün ailesinden biri olan UTM® Virüs Taşıma Ortamı; çok çeşitli virüs türlerini (COVID-19,Chlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma vb.) tüp içerisinde ihtiva UTM sıvı formülü sayesinde organizmaların canlılığını devam ettirebildiği bir ortam oluşturarak numunelerin test ortamına kadar taşınmasını sağlar.Oda sıcaklığında 48 saate kadar organizmaların canlılığını koruyabilen bu sistem, özel geliştirilmiş mikro fiber uçlu FLOQSwab®  (numune toplama çubuğu)  ile numunenin  toplanması, kırmızı nokta ile işaretli yerden kırılarak ve tüp içerisine konulması ve taşınması sürecini kapsar. Bu süreç kısaca TOPLAMA, TAŞIMA VE KORUMA olarak nitelendirilebilir.

Ürün Avantajları

 • FDA onaylı COPAN UTM®  ürünleri ile COVID-19,Chlamydia, Mycoplasma, Ureaplasma gibi organizmalar toplanır ve taşınır.
 • CLSI M40 -A2 standartları ile tam uyumludur.
 • Rapid Antitjen Testleri, DFA, Viral Kültür ve Moleküler bazlı analizler için başarılı bir şekilde kullanılmaktadır.
 • Oda sıcaklığında 48 saat mikroorganizma canlılığını korur
 • Sıvı formül içeriği sayesinde alınan numune maksimum oranda homojen olarak tüpe aktarılır
 • Tüp içerisindeki cam boncuklar sayesinde vortex işlemlerinde hızlı dağılım sağlar
 • Capture cap teknolojisi sayesinde tüp içerisine kırılan çubuk, tekrar kapağı açıldığında kapak ile entegre olmuş şekilde açılarak kullanım kolaylığı sağlar
 • Tek bir numune ile birden çok test yapabilme imkanı sunar.
 • Uzun süre dondurma işlemlerine uygundur

İlaç Üretim ve Gıda üretim tesisleri için Hijyen görüntülemenin Önemini Biliyor muydunuz ?

SRK® Pharma ürünleri ile hızlı, basit ve düşük maliyetli olarak yüzeylerin hijyen görüntülemesi için numune toplayabilirsiniz.

İlaç üretim tesisleri veya gıda üretim tesislerinde, yüzeylerin mikrobiyolojik açıdan değerlendirilmesi ve hijyen görüntülenmesi yapılması için yüzeylerden numune toplamak hayati önem taşır.Copan SRK® serisi bu amaçla özel olarak formülüze edilmiş ve geliştirilmiştir.İlaç endüstrileri için geliştirilen kitler Temiz Odalar, İzolatörler, üretim hatları ve ilaç üretim alanlarındaki yüzeylerin mikrobiyolojik açıdan izlenmesi için geliştirilmiş olan numune toplama ve taşıma sistemleridir.

Aynı zamanda FLOQSwabs® teknolojisi, geleneksel elyaf çubuklarından çok daha fazla miktarda numune toplanmasına ve alınan numunenin test ortamına maksimum oranda salımına imkan verdiği için örneklemeyi geliştirir. Ayrıca, numunenin ortam içine derhal elüsyonu sayesinde FLOQSwabs® işlem süresinin azaltılmasına yardımcı olur.

Pharma SRK® kitleri, izolatörlerde ve temiz odalarda kullanılmaya uygun olması için VHP dirençli torbalara üçlü olarak sarılır.

Copan SRK® Pharma 952C ürünü ile tanışın

Ürün Avantajları

 • İlaç üretim tesisleri , izolatörler, temiz odalar veya gıda üretim tesislerinde hijyen takibi amaçlı numune alma imkanı sunar
 • Önceden nemlendirilmiş swab maksimum numune toplama imkanı sunar
 • VHP karşı üçlü dirençli ambalaja sahiptir. İsteğe göre ikili veya tekli de ambalajlanabilmektedir.
 • FLOQSwabs® teknolojisi sayesinde maksimum oranda numune toplanması ve salınmasını sağlar
 • Özel dizayn tüp yapısı sayesinde kolayca numune taşınır