Blog

Filtreli Pipet Uçları

Sağlık kuruluşlarında bulunan laboratuvarlarda yapılacak olan çeşitli testlerde farklı sarf malzemeleri kullanılmaktadır. Filtreli pipet uçları çapraz kirlenmeyi önlemek için fiziksel bariyer sistemlerine sahiptir. Pipet uçları bariyer sistemleri sayesinde sıvı ve gaz sızmaları önlenmektedir.

Pipet uç başlıkları tüm pipet türlerine uyumludur ve yerine tam oturması sağlanır. Laboratuvar ortamında, hücre kültürü, viroloji, bakteriyoloji işlemlerinde sıvı taşımı işlemleri için kullanılmaktadır. Son yıllarda, corona virüs testlerinde güvenli sarf malzemesi olarak kullanılmaktadır.

Pipet Ucu Ne İşe Yarar?

Pipet uçları, pipetin üst kısmında vakumlama oluşturarak istenilen miktarda sıvı çekilmesini sağlar. Pipetler, yapılacak test türlerine göre çeşitli hassasiyet seviyelerine göre öze tasarlanmaktadır. Hem steril hem de steril olmayan pipet uçları farklı ihtiyaçlar için kullanılsa da PCR, genetik, viroloji laboratuvarları tarafından sıklıkla filtreli (bariyerli) ve steril pipet uçlarının tercih edildiğini söylemek mümkün.

Filtreli Pipet Uçlarının Kullanılması

Fitre özelliği bulunan pipet uçlarının temel özelliği kontaminasyonu önlemesidir. Koruyucu görev üstlenen bu bariyer yapı aynı zamanda pipet ayarsızlıklarından kaynaklı pipete sıvı kaçmasını önleyerek pipetin uzun süreli kullanılmasına imkan tanır.

Pipet Ucu Çeşitleri

Laboratuvar çalışmaları için ihtiyaç duyulan sarf malzemeleri arasında pipet uç çeşitleri her zaman en fazla talep edilen ürünlerdir.

Pipet uçları çeşitleri şunlardır;

  • Filtreli pipet ucu 96’lık kutuda veya torbada
  • Steril pipet ucu,
  • Non Steril pipet ucu,

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir